Personal Details:

Date of Birth: 15. March 1922
Place of Birth: Düsseldorf, Federal Republic of Germany
   
1950: Doctor of Philosophy at the University of Bonn
   

Area of Specialisation:

Ethics, Philosophy of Language and Human Sciences

   

Academic Positions:

1961: Lecturer at the University of Mainz
1962-1969: Full Professor for Philosophy at the University of Kiel
1969-1972: Full Professor for Philosophy at the University of Saarbrücken
1972-1990: Full Professor for Philosophy at the University of Frankfurt am Main
1990: Professor Emeritus
   

Visiting Positions:

September-October 1970: Visiting Fellow at the Center for the Humanities Wesleyan University, Middletown/Co., U.S.A.
January - May 1975: Visiting Professor at the Department of Philosophy, Purdue University, West Lafayette/Ind., U.S.A.
October 1976 - January 1977: Theodor Heuß Visiting Professor at the New School for Social Research, Graduate Faculty, New York, U.S.A.
March 1977: Ernst Cassirer Lectures at Yale University, New Haven/Co., U.S.A.
October 1977: Visiting Professor at the Department of Philosophy, University of Ottawa, Canada
February 1983: Guest Professor at the Istituto per gli Studi Filosofici, Neapel, Italien
March 1983: Guest Professor at Philosophical Institute of the University of Rome, Italy
September 1984: Guest Professor at the University of Buenos Aires, Centro de Investigaciones Eticas, Argentina
March-April 1987: Guest Professor at the Collège International de Philosophie, Paris, France
March 1988: Guest Professor at the Istituto per gli Studi Filosofici, Neapel, Italy
September - October 1990: Guest Professor at the University of Sao Paulo, Brazil
October 1993: Guest Professor at the University of Buenos Aires, Argentina (promoted by DAAD)
October 1994: Guest Professor at the University Central de Venezuela, Caracas, Venezuela (Promoted by DAAD)
November 1995: Ferrater Mora Lectures at the University of Gerona, Spain
August 1996: Guest Professor at the University of Gama Filho Rio de Janeiro, Brazil
May 1998: Guest Professor at the University of Roma tre, Rome Italy
October 1998: Guest Professor in Korea: Tasan Memorial Lectures
March 1999: Guest Professor in Lonvain-la-Neuve, Belgium: Chaire Cardinal Mercier
   

Awards, Honours and Memberships:

Since September 1972: Membre titulaire de l´Institut International de Philosophie, Paris, France
Since Juli 1988: Member of the Nordland-Academy for Arts and Sciences, Melbu/Vesteralen, Norway
October 1988: Premio Internazionale Galileo Galilei (The Rotary Club of Italy)
Since March 1989: Member of the Academia Europea, London
October 1989: Premio Internazionale di Filosofia "Federico Nietzsche", Palermo, Italy
May 1993: Full member of the Academia Scientiarum et Artium Europaea (Salzburg)
11. June 1993: Dr. h.c. The University of Jaume I, Castellón, Spain
04. October 1993: Dr. h.c. The University of Santiago des Estero, Argentina
06. October 1993: Dr. h.c. The University of Buenos Aires, Argentina
08. November 1994: Professor Principal h.c. Universidad Nacional de San Agustin, Arequipa, Peru
11. July 2000: Dr. h.c. The Free University Berlin, Germany
September 2000: Dr. h.c. The University Rosario, Argentina
September 2000: Honour Citizen of the City "Mar del Plata", Argentina
20. December 2001 Distinguist Service Cross to Group of the Earnings/Service Medal of the Federal Republic of Germany
(Verdienstkreuz am Bande des Verdienstordens der Bundesrepublik Deutschland)
Top